Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-03-22 14:12
S. Zielińska / episkopat.pl

Abp Gądecki o zadaniach kapłana: wierność Chrystusowi rodzi Jego uczniów

Trwanie w Chrystusie, wierność Jemu rodzi uczniów Chrystusa – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki 21 marca w klasztorze ojców benedyktynów w Lubiniu.

Autor/źródło: ks. Waldemar Wesołowski, licencja: CC BY

Abp Gądecki przewodniczył Mszy św. z obrzędem udzielenia święceń prezbiteratu br. Danielowi Wańczykowi.

„Dzień święceń kapłańskich jest radosną chwilą w życiu otrzymującego święcenia, w życiu jego rodziców, rodziny, krewnych, przyjaciół, znajomych i dobrodziejów, przede wszystkim jednak w życiu lubińskiej benedyktyńskiej rodziny zakonnej” – mówił abp Stanisław Gądecki podczas uroczystości udzielenia święceń kapłańskich w klasztorze ojców benedyktynów w Lubiniu. Przewodniczący Episkopatu rozważał w wygłoszonej homilii słowa z dzisiejszej Ewangelii: „Jeżeli będziesz trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8, 31-32). „Tego rodzaju trwanie jest później pogłębione dzięki spożywaniu Ciała i Krwi Pańskiej” – podkreślał Arcybiskup.

>>Tekst homilii

Mówiąc w homilii o zadaniach kapłana, abp Stanisław Gądecki wymieniał: „trwanie w nauce Chrystusa” (co oznacza „zjednoczenie dwóch różnych osób. Nie tylko ich więź obok siebie, ale trwanie jednej osoby w drugiej”); „uświadomienie sobie i powierzonym mu osobom, że trwanie w Chrystusie, wierność Jemu rodzi uczniów Chrystusa”; „składanie świadectwa, aby ludzie zobaczyli owocowanie łaski w jego życiu i uwierzyli w Chrystusa (J 20,29-31). Składanie świadectwa miłości do człowieka na miarę Chrystusa, czyli świadectwa nie cofającego się przed ofiarą”; umożliwianie sobie i powierzonym swojej pieczy osobom poznania Prawdy („gorliwy kapłan będzie o to zabiegał, by Prawdy szukać, znajdować ją i wyrażać w świetle miłości, by miłość rozumieć, cenić i żyć nią w świetle Prawdy”) a także przygotowanie siebie i powierzonych sobie osób do wyzwolenia przez Prawdę.

Metropolita Poznański przypomniał też „Regułę św. Benedykta”, w szczególności punkt 62, podkreślający potrzebę ducha pokory i karności zakonnej. Czytamy w nim: „Wyświęcony zaś [benedyktyn] niech się wystrzega wyniosłości i pychy. Niech się nie ośmiela robić czegokolwiek ponad to, co mu zleci opat. Powinien wiedzieć, iż [od tej chwili] musi się tym bardziej podporządkowywać karności zakonnej. Niech z racji swojej godności kapłańskiej nie zapomina o posłuszeństwie należnym Regule i nakazanej przez nią karności, lecz coraz gorliwiej dąży do Boga”, czyli coraz bardziej Boga miłuje”.

Na zakończenie homilii abp Gądecki modlił się o wsparcie Bożą łaską nowo święconego kapłana, o to, by Bóg uczynił go „gorliwym pasterzem powierzonej mu owczarni Chrystusowej”, aby kiedyś mógł cieszyć się oglądaniem Bożego oblicza.


Źródło: BP KEP/episkopat.pl


Podziel się tym materiałem z innymi: