Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-11-29 12:14
AC / KAI

Abp Skworc do księży: Pamiętajmy, że jesteśmy napełnieni Duchem Świętym!

Abp Wiktor Skworc skierował do kapłanów archidiecezji katowickiej list na Adwent 2017. Poruszył w nim m.in. kwestię rozpoczynającego się nowego roku duszpasterskiego, odwiedzin duszpasterskich czy obecności kapłanów w mediach, zwłaszcza społecznościowych.

Autor/źródło: Pixabay, Senlay, licencja: CC0

 Wraz z nadejściem Adwentu rozpoczynamy nowy rok duszpasterski. Chcemy uświadamiać sobie samym i naszym wiernym, że „jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” – pisze metropolita katowicki do kapłanów w liście na Adwent 2017.

W swoim słowie zachęca prezbiterium archidiecezji do wykorzystania czasu Adwentu na to, „aby wznieść serca ku Panu, tak by moc Jego narodzenia mogła przemieniać nas i naszych najbliższych”.

Hierarcha porusza także sprawę odwiedzin duszpasterskich. – Kolęda to po prostu dzielenie się Dobrą Nowiną. Niech to będzie czas budowania więzi i jedności z Bogiem, Kościołem, parafią i ludzi między sobą – pisze metropolita górnośląski. Abp Skworc zachęca także do tego, aby podczas odwiedzin duszpasterskich podjąć temat roku duszpasterskiego, „a także tematy związane z zaangażowaniem wszystkich parafian w realizację wskazań II Synodu Kościoła katowickiego”. – Warto podkreślić także wartość stołu, przy którym rodzina się jednoczy – podobnie i rodzina parafialna buduje się i cementuje wokół stołu Eucharystii – dodaje.

Abp Skworc zwraca także uwagę na niebezpieczne zjawisko pozrywania więzi międzyludzkich. – Wielu młodych żyje bardziej w świecie wirtualnym niż realnym. To może dotyczyć także niektórych duszpasterzy – przestrzega. Hierarcha proponuje w związku z tym refleksję nad rolą mediów w posłudze duszpasterskiej. Podkreśla, że od każdego kapłana „wymaga się roztropności i odpowiedzialności za każde wypowiedziane słowo”. Przypomina także, że w 2005 roku KEP wydała specjalne normy dotyczące występowania duchownych i osób zakonnych oraz przekazywania nauki chrześcijańskiej w audycjach radiowych i telewizyjnych. – Wszelka wypowiedź w mediach powinna cechować się prawdą i umiłowaniem Kościoła – pisze metropolita górnośląski przypominając, że zadaniem duchownych jest „głoszenie autentycznej nauki Chrystusa, a nie subiektywnych interpretacji”.

- Ludzkie słowo ma ogromną moc. Słowo pełne życzliwości i dobroci może budować, scalać, jednoczyć czy wręcz odmienić czyjeś życie. Słowo niewłaściwe, agresywne, nieprawdziwe, lekkomyślnie i nieodpowiedzialnie wypowiedziane może burzyć, wprowadzać zamęt i niepokój, zrujnować człowieka lub zniszczyć jego dobre imię. Odpowiedzialność za wypowiedziane słów jest znakiem szacunku każdego z odbiorców – pisze abp Skworc w kontekście zamieszczania różnych wypowiedzi oraz sformułowań w przestrzeni internetowej, zwłaszcza na portalach społecznościowych takich jak Facebook czy Twitter.

Kończąc swój list do kapłanów metropolita katowicki zachęca do pogłębiania swojej pobożności maryjnej. Przypomina o zakończonym roku 100-lecia objawień fatimskich. Równocześnie zwraca się do duchownych, aby towarzyszyli wiernym, którzy pragną praktykować nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi w pierwsze soboty miesiąca. Abp Skworc sugeruje, aby obchodzić je zgodnie z kalendarzem dni powszednich, odchodząc – jeśli to konieczne – od zależności pierwszej soboty miesiąca względem pierwszego piątku.

kssk / Katowice


Podziel się tym materiałem z innymi: