Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-10-29 08:35
MG / Beata Zajączkowska – Watykan

Bp Kujawski: synod wezwaniem do bardziej wiarygodnego świadectwa

Zakończony Synod Biskupów o Amazonii jest przede wszystkim wołaniem o nawrócenie i większy dynamizm duszpasterski.

Autor/źródło: vaticannews.va

Przekonujące świadectwo zakłada wiarygodne życie Ewangelią. Mówi o tym bp Romuald Kujawski, ordynariusz brazylijskiej diecezji Porto Nacional.

Beata Zajączkowska – Watykan

Polski biskup misyjny podkreśla, że na synodzie wielokrotnie przypominano, iż bez większego przylgnięcia do Jezusa nie będzie skuteczniejszego i wiarygodniejszego głoszenia. „Nowe czasy i nowe wyznania wymagają „aggiornamento”, czyli odnowienia przeżywania wiary, jako kontaktu osobowego z Chrystusem i poszukiwania nowych dróg dotarcia do człowieka, nowych dróg duszpasterskich” – mówi Radiu Watykańskiemu bp Kujawski.


    “ Potrzeba nawrócenia i postawy totalnego nastawienia na Jezusa Chrystusa. Być może, że w tym sensie są jeszcze jakieś zahamowania. To jest piękna droga, ale niezmiernie wymagająca, bo obecność oznacza życie razem z tymi ludźmi, rytmem tych ludzi, rozumieniem tych ludzi, zaangażowaniem się w ich problemy. I w tym sensie głoszenie Ewangelii – mówi papieskiej rozgłośni Bp Kujawski. – Stąd też właśnie być może pojawił się ten motyw żonatych księży, bo my przychodzimy, wizytujemy, odjeżdżamy. Jest za mało księży, a pastor protestancki jest na miejscu. Niewątpliwie ta stała obecność jest dużym wyzwaniem i trzeba byśmy się nad tym zastanowili i to przemodlili. Jest to jednak wyzwanie nie tylko skierowane do części hierarchicznej Kościoła, ale i do ludu Bożego. Bo chcemy Eucharystii, Eucharystia tworzy Kościół, ale pytam się: jak żyjemy tą Eucharystią. Wydaje mi się, że trzeba naprawdę dużo formacji, także wiernych, żeby Misterium Paschalnym na co dzień żyć i z niego czerpać siły duchowe do sprostania wszystkim przeciwnościom. ”
Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: misje, duszpasterstwo, Amazonia, Synod biskupów, gorliwość, nawrócenie duszpasterskie, aggiornamento