Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-10-22 09:37
S. Zielińska / Paweł Pasierbek SJ

Bp Tencer: młodzi zmieniają atmosferę obrad

Swoim zachowaniem zmienili atmosferę obrad – tak o obecności młodych audytorów na synodzie powiedział biskup Reykjaviku, delegat konferencji episkopatu 5 krajów skandynawskich.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Wiele rzeczy, o których mówią młodzi jest nam dobrze znanych. Ale sposób, w jaki je przekazują i to, jak się zachowują w auli synodalnej, żywo reagując oklaskami i okrzykami na niektóre wystąpienia ojców synodalnych jest czymś bezcennym. - mówił bp Tencer.

Bp David Tencer, słowacki kapucyn, przebywający od 2004 r. na misjach w Islandii przypomniał, że młodzi mają cechy, których czasami już brak osobom starszym: odwagę, zdolność do podejmowania ryzyka, otwartość na nowości, entuzjazm. Jednak ta siła, którą posiadają, jeżeli nie jest odpowiednio pokierowana może stać się ich nieszczęściem. Dlatego trzeba im pomóc, nie ograniczając i nie idąc wbrew ich pragnieniom, ale dając im możliwość takiego pokierowania życiem, aby szło w tym kierunku, którego pragną.

Odnosząc się do sytuacji młodzieży w Islandii bp Tencer wskazał, że jest to niewielka, ale bardzo dobra grupa. Ich sytuacja jest dużo bardziej komfortowa niż na przykład młodych w Afryce, których jest bardzo dużo i często migrują w poszukiwaniu lepszego życia. Młodzi Islandczycy jeżeli tylko chcą coś zrobić, to mają wszytko, co potrzebne do zrealizowania swoich pragnień, bez ograniczeń ekonomicznych, czy społecznych. Muszą tylko chcieć, a znajdą w Kościele odpowiednie miejsce do zrealizowania się – stwierdził biskup Reykjaviku.


Źródło: www.vaticannews.va

Linki zewnętrzne:


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Skandynawia, młodzież, Synod biskupów, Islandia, synod o młodzieży, Reykjavik, bp David Tencer