Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-11-12 13:05
MG / Centrum Myśli Jana Pawła II

Centrum Myśli Jana Pawła II: Różnica – wystawa o bezdomności

W Bibliotece Uniwersyteckiej otwarta została wystawa poświęcona bezdomności, zorganizowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II

Autor/źródło: pixabay, AKuptsova, licencja: Jak album

Listopad to miesiąc, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Ubogich. Z tej okazji Centrum Myśli Jana Pawła II postanowiło przybliżyć mieszkańcom Warszawy temat bezdomności za pomocą wystawy czasowej „Różnica” w wykonaniu artysty młodego pokolenia – Jacka Hajnosa.

Ekspozycję można oglądać do 27 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Wystawa „Różnica” jest efektem projektu artystyczno-społecznego prowadzonego przez Jacka Hajnosa. Autor spędził z bezdomnymi pięć lat, podczas których odkrywał, czym jest w rzeczywistości bezdomność. Przez kilka lat z ogromnym zaangażowaniem i empatią portretował spotkane przez siebie osoby dając im poczucie ważności i niezapomnienia. Dzieła z jednej strony są podziwiane pod względem artystycznym przez znawców sztuki, a z drugiej zaskakują także techniką wykonania. Portretując ludzi bezdomnych i chcąc podkreślić niezbywalną godność człowieka, autor używał odrzuconych przedmiotów np. kartonu znalezionego na śmietniku czy zużytej deski do krojenia mięsa z restauracji.


„«Różnica» to projekt, który uczy nas, czym jest prawdziwa bezdomność. Bezdomność bowiem to nie brak materialnego domu. To coś, co może być bliżej Ciebie, niż myślisz. Bezdomność to przede wszystkim brak relacji. W tym kontekście każdy z nas może być bezdomny. Ile znasz osób, które mają problemy w relacjach z najbliższymi osobami? Ile z nas żyje w ciągłym strachu, że straci pracę, zdrowie, pieniądze, wszystko…” – pisze Jacek Hajnos i dodaje – „Gonimy za materią tracąc to, co najcenniejsze – relacje.”


Ekspozycja prezentowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II składa się z 77 grafik i rysunków poświęconych bezdomności. Można ją oglądać od 13 do 27 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66) w godzinach otwarcia biblioteki.


 
Wystawa zorganizowana jest w ramach projektu „Sztuka na brzegu”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: wystawa, godność człowieka, bezdomność, Jacek Hajnos