Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-12-19 08:44
AC / Radio Watykańskie

Egipt: święta w cieniu terroryzmu

Egipscy chrześcijanie przygotowują się do Bożego Narodzenia, pamiętając o zamachach na koptyjskie kościoły, które miały miejsce rok temu przed świętami oraz w tegoroczną Niedzielę Palmową. Zginęło w nich ponad 70 wiernych.

Autor/źródło: photogenica.pl

Na ten szczególny kontekst świąt w Egipcie wskazuje nuncjusz apostolski w Kairze. Dodaje on, że terroryzm w tym kraju wciąż jest kwestią niewyjaśnioną. Sami muzułmanie stawiają pytanie, kto stoi za tymi zamachami i kto finansuje terrorystów. Abp Bruno Musarò rozmawiał o tym niedawno z wielkim imamem islamskiego uniwersytetu Al-Azhar, kiedy składał mu watykańskie kondolencje po zamachu na meczet na Synaju, należący do mniejszościowego i zwalczanego przez fundamentalistów sufickiego nurtu islamu.

Papieski przedstawiciel w Kairze podkreśla też, że Egipcjanie nadal są wdzięczni Franciszkowi, iż pomimo tak niespokojnej sytuacji zdecydował się odwiedzić Egipt. Jego wizyta była błogosławieństwem dla całego kraju i dodaje otuchy wszystkim chrześcijanom w ich niełatwej sytuacji – podkreśla abp Musarò.

„Już w ubiegłym roku przeżyliśmy Boże Narodzenie w atmosferze strachu, bo to właśnie wtedy, w grudniu, był zamach na prawosławną katedrę. Jest jednak prawdą, że wiele uroczystości, zarówno religijnych, jak kulturalnych zostało odwołanych. Czuje się napięcie i lęk. Trzeba powiedzieć, że rząd zapewnia ochronę wszystkim bez wyjątku kościołom chrześcijańskim, zarówno prawosławnym, jak i katolickim. Przed wszystkimi świątyniami zostały zastosowane szczególne środki bezpieczeństwa. Jest też wzmożona obecność policji. Trzeba pamiętać, że chrześcijanie przeżywają tu swą wiarę w kontekście muzułmańskim. Jesteśmy tu mniejszością. Zwłaszcza katolicy, których jest tu zaledwie jakieś 250, 300 tysięcy. Prawosławnych Koptów jest jednak więcej, 10 milionów” – powiedział nuncjusz w Egipcie.

kb/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: terroryzm, Egipt, chrześcijanie, Boże Narodzenie, święta