Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-02-18 07:28
AC / Radio Watykańskie

Hiszpania: apel biskupów w sprawie Katalonii

O “odbudowę zaufania w społeczeństwie” i “spokojną refleksję” apelują katalońscy biskupi wobec “wydarzeń politycznych i społecznych, jakie miały miejsce w ostatnich miesiącach w Katalonii”.

Autor/źródło: pixabay.com, licencja: CC0

Komunikat odbił się dużym echem w mediach.

Działania separatystów, aby jednostronnie ogłosić niepodległość Katalonii doprowadziły do użycia przez rząd centralny art. 155 hiszpańskiej konstytucji. Przewiduje on m. in. przeprowadzenie nowych wyborów w tym regionie Hiszpanii. Odbyły się one 21 grudnia 2017 r., ale ponownie większość w katalońskim parlamencie uzyskali separatyści. Do chwili obecnej Katalonia nie ma rządu.

“Nie możemy ignorować ani lekceważyć faktu, że w Katalonii istnieje poważny problem polityczny, który zmusza do szukania sprawiedliwego rozwiązania wobec zaistniałej sytuacji”, piszą biskupi. Apelują do parlamentarzystów, aby zastosowali takie “mechanizmy demokratyczne, które pozwoliłyby utworzyć nowy rząd Generalit”. Powinien on prowadzić odpowiedzialny dialog ze wszystkimi grupami, aby “przezwyciężyć konsekwencje kryzysu instytucjonalnego, ekonomicznego i społecznego, w jakim żyjemy”, czytamy w liście.

Biskupi proszą również o przeanalizowanie sytuacji członków byłego rządu Katalonii i innych osób, które znalazły się w więzieniu.

Na zakończenie proszą o modlitwę w intencji pokoju i sprawiedliwości w Katalonii.


M. Raczkiewicz CSsR/Madryt/rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: biskupi, apel, Hiszpania, Katalonia