Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-08-08 18:02
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ

Jean-Marc Aveline nowym metropolitą Marsylii

Papież podjął ważną decyzję dla Kościoła we Francji. Przyjął rezygnację abp. Georges’a Pontiera z przewodzenia archidiecezją Marsylii. W jego miejsce mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego tej archidiecezji.

Autor/źródło: pixabay, jackmac34, licencja: Jak album

Nowy arcybiskup Marsylii urodził się 1958 roku w Sidi Bel Abbès (w diecezji Oran, w Algierii). W roku 1977 wstąpił do seminarium międzydiecezjalnego w Avignonie. Po ukończeniu pierwszego cyklu teologii kontynuował naukę w Instytucie Katolickim w Paryżu. W roku 2000 uwieńczył ją tytułem doktora z teologii. 3 listopada W 1984 roku otrzymał świecenia kapłańskie w archidiecezji marsylskiej. Pełnił następnie różne posługi duszpasterskie: był profesorem teologii oraz dyrektorem studiów w seminarium międzydiecezjalnym w Marsylii, wikariuszem biskupim odpowiedzialnym za formację stałą oraz przez 20 lat członkiem zespołu duszpasterskiego parafii świętych Piotra i Pawła w Marsylii. Przez kilka lat zajmował się promocją powołań w diecezji oraz pełnił funkcję delegata biskupa ds. seminarzystów. Był założycielem i dyrektorem Instytutu nauk i teologii religii w Marsylii. W latach 1997-2007 wykładał teologię na Uniwersytecie Katolickim w Lyonie. Następnie został wikariuszem generalnym w Marsylii.

19 grudnia 2013 roku został mianowany biskupem pomocniczym tej archidiecezji. Święcenia biskupie przyjął 26 stycznia następnego roku. W episkopacie francuskim jest przewodniczącym Rady ds. Relacji Międzyreligijnych oraz Nowych Nurtów Religijnych.

źródło: vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, Francja, abp Georges Pontier, Marsylia, abp Jean-Marc Aveline