Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-07-25 08:14
S. Zielińska / Krzysztof Bronk

Kard. Müller: interkomunia jest niemożliwa

Obiektywnie rzecz biorąc interkomunia jest absolutnie niemożliwa – oświadczył kard. Gerhard Müller. Przebywa on aktualnie w Australii z serią wykładów dla miejscowych księży.

Autor/źródło: Pixabay, lininha_bs, licencja: CC0

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary udzielił obszernego wywiadu czasopismu Catholic Outlook.

Zapytany o niemiecką kontrowersję wokół dopuszczania do Komunii protestantów z małżeństw mieszanych, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zwrócił uwagę na istotne różnice między katolikami i protestantami w rozumieniu Kościoła i sakramentów. Nie można sobie powiedzieć, że to wszystko jedno, że liczą się tylko religijne uczucia, poczucie przynależności. Również uczucia są ważne, ale one są niewystarczające dla komunii sakramentalnej – podkreślił kard. Müller. Wyraził przy tym nadzieję, że niemieccy biskupi powrócą do bardziej religijnego i duchowego rozumienia Kościoła, a także do poszanowania podstaw katolickiej wiary, które nie mogą ulec zmianie. Dziś jednak zdaniem kard. Müllera niemieccy biskupi myślą bardziej w kategoriach polityki i władzy, niż ewangelizacji.

Kard. Müller ubolewa też z powodu niejasnych wytycznych, które napływają w tej sprawie z Rzymu. Zaznaczył on, że zgodnie z katolicką wiarą, Papież jest powszechną zasadą jedności Kościoła. Nie ma ona jednak charakteru politycznego, lecz jest jednością w objawionej wierze. A wiara, nauczanie Kościoła katolickiego odnośnie do Eucharystii i eucharystycznej przynależności do pełnej jedności Kościoła jest bardzo jasna i nie można jej zmieniać – dodał były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.


Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: protestanci, Kongregacja Nauki Wiary, ekumenizm, Eucharystia, Niemcy, sakrament, interkomunia, Kard. Gerhard Müller