Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-11-13 17:57
S. Zielińska / ks. Roman Buchta

Katowice: Europejskie Spotkanie Młodych – PILGRIM

"Aby ziemia znowu mogła oddychać" - to hasło przewodnie Europejskiego Spotkania Młodych – PILGRIM, które odbędzie się w Katowicach przed Szczytem Klimatycznym ONZ COP 24.

W związku ze zbliżającym się Szczytem Klimatycznym ONZ COP 24 w Katowicach Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego, organizują we współpracy z Międzynarodową Siecią Pedagogiczną PILGRIM w dniach 23-25 listopada Europejskie Spotkanie Młodych – PILGRIM.

Celem organizatorów jest promowanie nauczania Kościoła na temat szacunku i ochrony dla dzieła stworzenia, zawartego w encyklice papieża Franciszka Laudato si’.

W spotkaniu uczestniczyć będzie młodzież szkół ponadpodstawowych oraz studenci z Austrii, Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Rumunii i Polski. W programie przewidziano warsztaty ekologiczne oraz spotkania z osobami odpowiedzialnymi za organizację Szczytu Klimatycznego COP 24. Na ręce prezydenta Katowic, dra Marcina Krupy uczestnicy reprezentujący szkoły, uczelnie oraz inne podmioty odpowiedzialne za kształcenie młodzieży, przekażą Manifest proekologiczny wyrażający poparcie dla działań mających na celu ochronę klimatu. Szczególnym przeżyciem duchowym będzie Msza św. w Kopali Guido, której przewodniczył będzie ks. biskup Marek Szkudło z Katowic. 

Honorowy patronat nad całością sprawuje Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego UŚ abp dr Wiktor Skworc Metropolita Katowicki.

Organizatorzy żywią nadzieję, że katowickie wydarzenie pomoże odkryć młodym ludziom, że węgiel i przemysł, to nie tylko zagrożenia dla klimatu, ale także szczególnie ceniony na Śląsku etos pracy, poszanowanie dla wartości oraz spotkanie tradycji i współczesności we wspólnej trosce o los ziemi.


Podziel się tym materiałem z innymi: