Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-10-27 16:36
BP KEP

Londyn: dziękczynienie za Polską Misję Katolicką w Anglii i Walii

Dziękujemy Panu Bogu za pracę duszpasterską kolejnych rektorów i księży diecezjalnych i zakonnych, za pracę zakonnic i wiernych świeckich. Za tych, którzy służyli polskim żołnierzom w okresie i po II wojnie światowej – powiedział abp Stanisław Gądecki w Londynie.

Abp Stanisław Gądecki – w imieniu Konferencji Episkopatu Polski – wyraził wdzięczność za trwające przez 125 lat wysiłki Polaków na rzecz ustanowienia własnych ośrodków duszpasterskich. „Dzięki temu czasami odkupowano od Anglików kościoły; nierzadko budowano je od początku. Polacy wspierali powstające parafie finansowo; w miarę swoich możliwości i talentów pracowali społecznie przy budowie, remontach i prowadzeniu parafii” – powiedział.

Przewodniczący Episkopatu przypomniał również, że dzięki hojności Polaków i zaangażowaniu polskich kapłanów Polska Misja Katolicka jest właścicielem 30 kościołów, 12 kaplic, 39 plebanii i 55 ośrodków parafialnych.

Z kolei rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. prał. Stefan Wylężek zaznaczył, że struktura PMK obejmuje 90 parafii, w ramach których jest 221 miejsc, gdzie sprawowana jest Eucharystia. „Chcemy dziękować Panu Bogu za te 125-lecie, chcemy spojrzeć w przyszłość w jaki sposób możemy tutaj gromadzić Polaków i starać się z nimi wzrastać w wierze, bo jest ich bardzo wielu” – powiedział.

„Chcemy również zaprosić wszystkich do kontynuowania naszej obecności tutaj w Kościele i jako Polacy w kulturze polskiej” – powiedział rektor PMK w Anglii i Walii.

Obchodom 125-lecia PMK w Anglii i Walii towarzyszy również wystawa obrazująca rozwój Polskiej Misji Katolickiej na Wyspach. Zostało również wydane 3-tomowe dzieło dotyczące historii PMK, parafii oraz wszystkich księży, którzy kiedykolwiek pracowali w PMK w Anglii i Walii.

Źródło: BP KEP


Podziel się tym materiałem z innymi: