Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-08-17 10:15
S. Zielińska / Tadeusz Cieślak SJ

Łotwa: uroczystości w Agłonie

„Papież Franciszek pragnie umocnić lud mieszkający na tej ziemi i sam uczyć się od niego”. Słowa te wypowiedział nuncjusz apostolski w krajach bałtyckich, przewodnicząc wczorajszym uroczystościom odpustowym w Agłonie.

Autor/źródło: MrPanyGoff – https://www.flickr.com/photos/dainismatisons/3316802596/, licencja: CC BY 2.0

Narodowe sanktuarium maryjne Łotwy już 14 sierpnia gościło tysiące pielgrzymów, zresztą nie tylko katolików. Tego dnia obchodzona jest uroczystość św. Meinarda, apostoła tego kraju. Wieczornej Mszy przewodniczył abp Zbigniew Stankiewicz z Rygi, który w homilii nawiązał do stulecia niepodległości Łotwy. Zachęcał wiernych do odkrywania Bożej woli w życiu publicznym oraz piętnował chciwość i egoizm, które szkodzą krajowi.

Z kolei Mszy odpustowej 15 sierpnia przewodniczył abp Pedro López Quintana. Nuncjusz apostolski na Łotwie mówił o znaczeniu zbliżającej się wizyty Ojca Świętego w krajach bałtyckich. Wskazał, że Franciszkowi bliskie są te kraje, które przeżywają trudności, bądź znajdują się na różnego rodzaju peryferiach. Przypomniał także trudną drogę Łotwy od komunistycznego zniewolenia ku niepodległości.

Tradycyjnie w uroczystościach w Agłonie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych oraz innych wyznań.


Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, Łotwa, podróż papieska, abp Zbigniew Stankiewicz, Ałgona