Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-09-04 18:02
AC / Krzysztof Bronk

Na Mauritiusie Papież spotka wiernych z wysp Oceanu Indyjskiego

Papieska wizyta w Mauritiusie to ukłon w stronę wysp Oceanu Indyjskiego – uważa ordynariusz jedynej w tym kraju diecezji, który od trzech lat z woli Papieża Franciszka jest kardynałem. Katolików na Mauritiusie jest niespełna 300 tys.

Autor/źródło: ks. Janusz Gnat, licencja: CC BY

Kard. Maurice Piat przypomina, że głównym celem podróży apostolskiej jest Mozambik i Madagaskar. Dopiero w ostatniej chwili Ojciec Święty zgodził się przedłużyć o kilka godzin swą podróż i odwiedzić również Mauritius. Jest to jednak ważne wydarzenie dla wszystkich pobliskich wysp i archipelagów Oceanu Indyjskiego, których biskupi tworzą jedną konferencję episkopatu. Przedstawiciele tych wysp będą też obecni na Mauritiusie i wezmą udział w spotkaniach z Papieżem – mówi kard. Piat.

Zróżnicowana sytuacja polityczna rzutuje na sytuację Kościoła

- Nasza konferencja episkopatu obejmuje pięć wysp i archipelagów, trzy diecezje i dwa wikariaty apostolskie. Choć te wyspy pod względem geograficznym i kulturowym są do siebie zbliżone, to jednak różnią się one bardzo pod względem sytuacji politycznej - powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Piat. - Mauritius jest niepodległy, Reunion i Mayotte to departamenty francuskie, Seszele to niepodległy archipelag, a Komory to republika islamska. To bardzo rzutuje na sytuację. Na Komorach na przykład podstawowym wyzwaniem są relacje z muzułmanami i wychowanie żyjących tam chrześcijan, wytrwanie w wierze. Na pozostałych wyspach podstawowym wyzwaniem jest ożywienie wiary. Jest to wiara wyrastająca z ewangelizacji, która miała miejsce zasadniczo w XIX w., a dziś stała się kwestią społeczną. Chodzi więc o to, by nasi wierni stali się prawdziwymi uczniami Chrystusa i Jego misjonarzami, aby nie zadowalali się jedynie chrześcijańskimi zwyczajami. Jest to dla nas wielkie wyzwanie.

źródło: vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, podróż papieska, Mauritius, Ocean Indyjski, kard. Maurice Piat