Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-01-18 12:13
S. Zielińska / Radio Watykańskie

„Nie” dla klerykalizmu, będącego karykaturą powołania

„Powiedzmy nie klerykalizmowi i wyidealizowanym światom, obecnym tylko w naszych schematach, a nie dotykającym niczyjego życia” – wzywał Ojciec Święty na spotkaniu z biskupami Chile.

Autor/źródło: EpiskopatNews, licencja: CC BY

„Prośmy Ducha Świętego o dar marzenia i pracowania na rzecz opcji misyjnej i proroczej, która byłaby zdolna do przemiany wszystkiego, aby zwyczaje, style, rozkłady zajęć, język i cała struktura kościelna stały się narzędziem dostosowanym bardziej do ewangelizacji Chile niż dla samozachowawczości kościelnej” – wzywał Papież biskupów z Episkopatu tego kraju. 

Na spotkanie z Ojcem Świętym przybyło do stołecznej katedry kilkudziesięciu hierarchów chilijskich, wśród nich najstarszy, pod względem wieku i stażu biskup na świecie, Bernardino Piñeira Carvallo. Ma 102 lata.

W skierowanym do nich przemówieniu Franciszek zwrócił uwagę na jeden z problemów współczesnego świata, jakim jest uczucie nieprzynależenia do nikogo. We wspólnocie Kościoła objawia się ono zapominaniem o byciu członkiem Ludu Bożego, co u duchowieństwa może owocować poczuciem elitarności. To zaś prowadzi do klerykalizmu, który, jak stwierdził Papież, „jest karykaturą otrzymanego powołania”.

„Brak świadomości tego, że misja jest sprawą całego Kościoła, a nie tylko księdza czy biskupa, ogranicza perspektywę i – co gorsza – ogranicza wszystkie inicjatywy, jakie Duch może wzbudzać pośród nas. Powiedzmy to jasno – świeccy nie są naszymi sługami ani naszymi pracownikami. Nie muszą powtarzać jak «papugi» tego, co mówimy” – powiedział Ojciec Święty.

Papież wspomniał też o formacji seminarzystów. Wyraził pragnienie, aby stali się prawdziwymi pasterzami we wszystkich przejawach kapłańskiego życia. Nie można zapominać, że ich misja będzie przebiegała nie w jakimś idealnym świecie, ale w świecie zsekularyzowanym. „Powiedzmy nie klerykalizmowi i wyidealizowanym światom, obecnym tylko w naszych schematach, a nie dotykającym niczyjego życia” – wzywał biskupów Ojciec Święty.

pp/rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, biskupi, powołanie, klerykalizm, Chile, episkopat Chile, podróż papieska, podróż apostolska