Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-10-26 09:11
S. Zielińska / BP KEP

Ojcowie Synodalni z Polski opowiadają o sensie pielgrzymowania

Przedpołudnie 25 października minęło Ojcom Synodalnym na pielgrzymce ad Petri Sedem, czyli do grobu św. Piotra Apostoła. Biskupi z Polski opowiadają czym jest pielgrzymowanie i jaki niesie ze sobą sens.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Do pokonania było ok. 6 km pieszo z Monte Mario do Bazyliki św. Piotra. Ojcowie Synodalni z Polski opowiadają o sensie pielgrzymowania.

„Pielgrzymowanie uczy tego, że jesteśmy zawsze pielgrzymami w drodze. Pielgrzym to jest ktoś kto ma cel wędrówki. Pielgrzymowanie jest też zawsze aktem pokutnym. A pokutujący człowiek doświadcza wolności. Z pielgrzymką łączy się też zawsze temat ubóstwa, zwłaszcza przy długich pielgrzymkach pieszych jak np. do Santiago de Compostela. Wtedy z uwagą wybiera się rzeczy, które ma się ze sobą zabrać. Zatem pielgrzymka uczy poprzestawania na tym co niezbędne” – powiedział abp Grzegorz Ryś.

„Synod, syn-hodos znaczy ‘wspólna droga’, tak więc przeżywamy na tym Synodzie wspólną drogę. Podczas wspólnej wędrówki skraca się dystans między ludźmi, a buduje wspólnota. Doświadczenie realnej bliskości, bycia razem jest nam potrzebne, jako dopełnienie tego ‘syn’ – idziemy razem” – stwierdził abp Ryś.

Biskupi odnieśli się również do intencji, które towarzyszyły im w czasie pielgrzymki. „Są to intencje uniwersalne, wpisane w cały Synod, a także w moją posługę biskupią. Pielgrzymka jest wyraźnym przykładem wspólnej drogi, na której nieraz trzeba się zatrzymać, aby dostrzec drugiego, a przede wszystkim drogi, którą idzie się razem” – powiedział bp Marek Solarczyk.

Biskupi przeszli części starej drogi Frankijskiej (via Francigena), która biegnie z Anglii, przez Francję, Italię aż do Rzymu, a dalej do Ziemi Świętej. „W czasie tej pielgrzymki przygotowane zostały trzy stacje, które ukazują biblijny sens pielgrzymowania. Natomiast moją intencją tej pielgrzymki była modlitwa za Kościół katolicki w Polsce, za wszystkie diecezje, o świętość kapłanów i o świętość ludu Bożego” – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP/episkopat.pl


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: pielgrzymka, młodzież, Synod biskupów, synod o młodzieży, Ojcowie Synodalni, grób św. Piotr