Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-12-09 17:37
Anna Bajon / Beata Zajączkowska

Papież: Adwent to czas nawrócenia

Adwentowy czas oczekiwania na Jezusa zakłada podjęcie procesu nawrócenia.

Autor/źródło: EpiskopatNews

Papież Franciszek mówił o tym w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Jako przewodnika na tej drodze ukazał Jana Chrzciciela, o którym mówi dzisiejsza Ewangelia. Zachęcił też do rozsypywania wokół siebie, z wytrwałą cierpliwością, ziaren pokoju, sprawiedliwości i braterstwa. Podkreślił, że uczniowie Jezusa wezwani są do odważnego świadectwa i rozniecania w świecie prawdziwej nadziei.

Ojciec Święty zauważył, że nawrócenie jest pełne, jeśli prowadzi do pokornego uznania naszych błędów, naszych niewierności i niewywiązywania się ze swoich zobowiązań.

    “Przede wszystkim jesteśmy wezwani do naprawienia wyrw utworzonych przez oziębłość i obojętność, otwierając się na innych z tymi samymi uczuciami, co Jezus, to znaczy z tą serdecznością i braterską wrażliwością, która zajmuje się potrzebami bliźniego. Nie można mieć relacji miłości, miłosierdzia braterstwa, jeśli są w niej dziury, tak samo jak nie można iść drogą pełną dziur. To oznacza zmianę postawy, a wszystko ze szczególną troską o najbardziej potrzebujących – mówił Franciszek. – Następnie musimy wyszlifować wiele szorstkości powodowanych przez pychę i poczucie wyższości, podejmując konkretne gesty pojednania z naszymi braćmi, prosząc o przebaczenie naszych win. Nie jest łatwo się pojednać. Zawsze się myśli, kto ma zrobić pierwszy krok. Pan nam pomaga jeśli mamy dobrą wolę.”

Papież podkreślił, że wierzący to ten, który przez swoje bycie blisko swego brata, jak Jan Chrzciciel otwiera drogi na pustyni, to znaczy wskazuje perspektywy nadziei nawet w trudnych sytuacjach życiowych, naznaczonych porażką i klęską.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, adwent, czas oczekiwania