Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-09-13 12:18
S. Zielińska / Krzysztof Ołdakowski SJ

Papież: czułość to „konkret egzystencjalny”

Teologia powinna komunikować konkretność Boga, który jest Miłością. – mówił Papież podczas spotkania z uczestnikami kongresu: „Teologia czułości Papieża Franciszka”, który odbywa się w Asyżu.

Autor/źródło: flickr, korea.net

W przemówieniu skierowanym do uczestników kongresu, który zgromadził teologów, biblistów oraz humanistów, Papież wskazał na znaczenie pojęcia: teologia czułości.

Papież - treści, jakie niesie w sobie pojęcie: teologia czułości 

“Chciałbym wskazać na dwa istotne punkty: piękno poczucia bycia kochanymi przez Boga oraz piękno poczucia kochania w imię Boga. Czułość może wskazywać właśnie dzisiaj nasz sposób przyswajania sobie Miłosierdzia Bożego – powiedział Franciszek. – Czułość odsłania, oprócz ojcowskiego, również macierzyńskie oblicze Boga, który rozmiłowany jest w człowieku, i który kocha nas miłością nieskończenie większą, niż ta, którą matka otacza swoje dziecko. Czułość jest słowem kojącym, jest lekarstwem na strach w relacji do Boga, ponieważ w miłości nie ma lęku, dlatego, bo zaufanie zwycięża strach. Czuć się kochanym znaczy nauczyć się pokładać ufność w Bogu, mówić, tak jak On pragnie: «Jezu ufam Tobie».”

W dalszej części przemówienia Franciszek zwrócił uwagę, że czułość wskazuje na mękę Chrystusa. Krzyż jest pieczęcią Bożej czułości, która wypływa z ran Pana.

Papież - czułość jest wezwaniem do miłości innych

“Kiedy człowiek czuje się naprawdę kochany, czuje się również wezwany do kochania – mówił Ojciec Święty. – Swoją drogą, jeśli Bóg jest nieskończoną czułością, także człowiek stworzony na jego obraz jest zdolny do czułości. Czułość nie powinna być redukowana do sentymentalizmu, jest pierwszym krokiem, aby przezwyciężyć skupianie się na sobie, aby wyjść z egoizmu, który oszpeca ludzką wolność. Czułość Boga prowadzi nas do zrozumienia, że miłość jest sensem życia.” 

Te dwa punkty ukierunkowują nas na prawdziwą teologię w drodze, teologię, która staje się Słowem wcielonym. Dzisiaj, jak nigdy wcześniej, potrzebujemy rewolucji czułości. To nas ocali - zakończył swoje wystąpienie Papież Franciszek.


Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, miłość Boża, teologia katolicka, Asyż, czułość