Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-12-14 08:45
Anna Bajon / Krzysztof Ołdakowski SJ

Papież do nowych ambasadorów

Papież Franciszek przyjął grupę dziesięciu ambasadorów z okazji prezentacji listów uwierzytelniających.

Autor/źródło: Pixabay, ptra, licencja: CC0

Franciszek zapewnił ambasadorów, że Kościół pragnie współpracować z każdym, kto w poczuciu odpowiedzialności dąży do rozwiązania problemu współczesnych migracji. Zawsze będzie mu przyświecał priorytet ocalenia życia i godności człowieka, łagodząc cierpienia oraz wspierając autentyczny i integralny rozwój.

Ojciec Święty nawiązał do kilku ważnych wydarzeń na arenie międzynarodowej w ostatnim czasie. Po pierwsze wspomniał o 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej. Ważne, aby ludzkość potrafiła wyciągać wnioski ze smutnych lekcji historii. Jedną z nich jest utwierdzanie narodów świata oraz ich przywódców w przekonaniu o całkowitej bezużyteczności konfliktów zbrojnych. Kolejna wskazuje na potrzebę rozwiązywania sporów poprzez cierpliwy dialog i rokowania.

Franciszek odniósł się także do 70. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Ten dokument nadal powinien nadawać kierunek dyplomacji międzynarodowej, aby zapewnić światu pokój i umożliwić integralny rozwój każdej osoby oraz całych narodów. Papież przypomniał, że uznanie godności wszystkich członków rodziny ludziej oraz ich niezbywalnych i równych praw stanowi fundament wolności, sprawiedliwości i pokoju w świecie. W obecnych czasach naznaczonych głębokimi zmianami społecznymi oraz politycznymi nadal zasady te powinny być uznawane przez rządy i narody.

    “Jest sprawą podstawową, aby szacunek dla ludzkiej godności oraz dla praw człowieka inspirował i kierował każdym wysiłkiem w stawianiu czoła wojnom oraz konfliktom zbrojnym, jak również przytłaczającej biedzie, dyskryminacji i nierówności, które dręczą nasz świat, a w ostatnich latach przyczyniły się do obecnego kryzysu masowych migracji – powiedział Ojciec Święty. – Żadne skuteczne rozwiązanie humanitarne obecnego problemu nie może wykluczyć naszej odpowiedzialności moralnej, z należytym uwzględnieniem dobra wspólnego, aby przyjąć, ochraniać, dopomóc w rozwoju oraz integrować tych wszystkich, którzy pukają do naszych drzwi, poszukując lepszej przyszłości dla samych siebie oraz dla swoich dzieci.”

Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, dyplomaci, ambasadorowie