Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-05-06 16:02
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ

Papież do pierwszokomunijnych dzieci: Jezus jest obecny

Przystępującym po raz pierwszy do Komunii Świętej 245 dzieciom z całej Bułgarii w kościele Najświętszego Serca Jezusa w mieście Rakowski Papież Franciszek wskazał chrześcijański dowód tożsamości.

Autor/źródło: Pixabay, Peggychoucair, licencja: CC0

Wezwał je też coraz ściślejszego zjednoczenia z Jezusem, tak, aby również i inni mogli tego zapragnąć.

Ojciec Święty rozpoczął swoją homilię od pozdrowienia używanego w Bułgarii w okresie wielkanocnym: „Chrystus zmartwychwstał!”. Te słowa są wyrazem chrześcijańskiej radości, ponieważ On oddał swoje życie z miłości do ludzi na krzyżu, aby zniszczyć grzech, i zmartwychwstał, aby uczynić ich przybranymi dziećmi Boga Ojca. Franciszek podkreślił, że zmartwychwstałego Pana spotykamy dzisiaj w Eucharystii. Widzimy Go oczami wiary. Zwracając uwagę na białe tuniki dzieci, zauważył, że są one symbolem święta, celebrowania Jezusa, który żyje i towarzyszy na drogach naszego życia. Papież nawiązał do Ewangelii opowiadającej o rozmnożeniu pięciu chlebów i dwóch ryb, przez co Jezus zaspokoił głód kilku tysięcy ludzi. Zwrócił uwagę, że ten cud rozpoczął się od rąk dziecka, które przyniosło to, co miało.

Cud pierwszego spotkania z Jezusem

- W ten sam sposób dzisiaj pomagacie, aby dokonał się cud przypomnienia nam wszystkim obecnym tu dorosłym pierwszego spotkania z Jezusem w Eucharystii i abyśmy mogli dziękować za ten dzień. Dzisiaj pozwalacie nam ponownie świętować i celebrować Jezusa obecnego w Chlebie Życia. Istnieją bowiem cuda – zauważył Franciszek – które mogą zdarzyć się tylko wtedy, gdy mamy serce takie jak wasze, zdolne do dzielenia się, marzenia, dziękowania, żywienia ufności i szanowania innych.

Ojciec Święty zauważył, że przyjęcie Pierwszej Komunii oznacza pragnienie, aby każdego dnia być bardziej zjednoczonym z Jezusem, wzrastać w przyjaźni z Nim oraz dzielić się z innymi radością tego spotkania. Wezwał dzieci, aby uczestniczyły w cudzie dotarcia Jezusa do wielu krewnych i przyjaciół.

Bądźcie pośrednikami cudu Jezusa

- Drodzy chłopcy, drogie dziewczynki, cieszę się, że mogę uczestniczyć wraz z wami w tym wspaniałym wydarzeniu i dopomóc wam w spotkaniu Jezusa – powiedział Papież. – Przeżywacie naprawdę ten dzień w duchu przyjaźni, w duchu radości i braterstwa, oraz w duchu komunii między wami i z całym Kościołem, który szczególnie w Eucharystii wyraża braterską wspólnotę wszystkich swoich członków. Nasz dowód tożsamości jest następujący: Bóg jest naszym Ojcem, Jezus jest naszym Bratem, Kościół jest naszą rodziną, jesteśmy braćmi, naszym prawem jest miłość.

W ostatnich słowach homilii Ojciec Święty jeszcze raz zachęcił do podtrzymywania entuzjazmu i radości dzisiejszego dnia. Wyraził pragnienie, aby dzień Pierwszej Komunii stanowił początek wielu Komunii Świętych, ponieważ wtedy człowiek przeżywa święto, radość oraz wdzięczność. Następnie Franciszek nawiązał z dziećmi spontaniczny dialog pytań i odpowiedzi, podejmujący najważniejsze elementy chrześcijańskiej tożsamości.

źródło: vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, dzieci, Bułgaria, podróż papieska, I Komunia Święta