Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-11-24 13:45
ek / Paweł Pasierbek SJ

Papież do seminarzystów: co jest najważniejsze w formacji seminaryjnej?

Papież przyjął na audiencji seminarzystów z sycylijskiej archidiecezji Agrigento, którym wręczył przygotowany wcześniej tekst, a w czasie spotkania wygłosił improwizowane przemówienie.

Autor/źródło: Andrzej Złoczowski, licencja: CC BY

Franciszek podkreślił wagę rozeznawania duchowego w formacji seminaryjnej. Wymaga ono towarzyszenia drugiej osoby, która z cierpliwością i mądrością wysłucha i poprowadzi w kierunku prawdy demaskując fałszywe pragnienia i oczekiwania. Powinna czynić to „z szacunkiem, ale zdecydowanie, jak dobry przyjaciel i dobry lekarz, który musi użyć czasami skalpela. Wiele problemów, które wychodzą na jaw w życiu księdza jest wynikiem braku dobrego rozeznania w latach seminarium. Niektóre rzeczy bowiem, z którymi nie zmierzyliśmy się wcześniej, później staje się problemami”.

Franciszek zachęcił także włoskich seminarzystów do wsłuchiwania się w krzyk ludzkości, który często jest bardzo cichy, niejednokrotnie prawie niemy, delikatny.

Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, powołanie, rozeznawanie duchowe, formacja seminaryjna