Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-03-30 11:45
Anna Bajon / Paweł Pasierbek SJ

Papież do spowiedników: jesteście świadkami cudów nawrócenia

Do hojnego słuchania spowiedzi wiernych i towarzyszenia im na drodze uświęcania, jaką jest sakrament pojednania zachęcił Papież kapłanów, uczestników 30. kursu na temat Forum wewnętrznego organizowanego przez Penitencjarię Apostolską.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, Opoka

Wezwał ich także do kontemplowania „cudów” nawrócenia, których w konfesjonale tylko oni i aniołowie są świadkami.

Franciszek zaznaczył, że dziś, w niektórych częściach świata, zarówno spowiedź, jak i poczucie grzechu przeżywają kryzys. Dodał jednak, że udział tak wielu księży w organizowanym kursie w Watykanie jest znakiem, że Kościół stara się ten kryzys przezwyciężyć przede wszystkim broniąc wiary i ukazując piękno Bożego miłosierdzia.

Papież wskazał także, że sakramentalna spowiedź jest drogą uświęcenia zarówno osoby spowiadającej się, jak i spowiednika. Penitent wchodzi na nią, gdyż sakrament ten przywraca mu otrzymaną na chrzcie niewinność oraz pełną komunię z Bogiem. Spowiednik natomiast uświęca się poprzez pokorną spowiedź oraz świadomość, że najpierw jest grzesznikiem, a później sługą Bożego przebaczenia.

W tym kontekście Franciszek ukazał, że spowiednik ma wielki przywilej wpatrywania się w „cuda” nawrócenia, jakie dokonują się dzięki łasce, która zdolna jest przemienić serca ze skały w serca cielesne, a grzesznika, który się oddalił przemienić w skruszonego syna wracającego do domu ojca.

Rozmowa w konfesjonale zawsze sekretem

“Pojednanie jest dobrem, które mądrość Kościoła zawsze strzegła z całą mocą moralną i prawną pieczęcią sakramentalną. Jest ono, nawet jeżeli nie zawsze rozumiane przez współczesną mentalność, niezastąpione dla świętości sakramentu i dla wolności sumienia penitenta – zaznaczył Ojciec Święty. – Musi on być zawsze pewny, w każdej chwili, że rozmowa sakramentalna pozostanie sekretem konfesjonału, między własnym sumieniem, które się otwiera na łaskę i Boga, a koniecznym pośrednictwem kapłana. Pieczęć sakramentalna jest niezastąpiona i żadna ludzka siła nie ma nad nią prawa, ani nie może się go domagać.”


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, spowiedź, spowiednicy, cud nawrócenia