Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-06-07 13:28
AC / Krzysztof Bronk

Papież dziękuje żołnierzom, którzy walczyli w Normandii

Lądowanie aliantów w Normandii miało decydujące znaczenie w walce z barbarzyństwem nazizmu i pozwoliło otworzyć drogę do zakończenia tej wojny, która głęboko poraniła Europę i świat – napisał Papież Franciszek w przesłaniu na 75. rocznicę tych historycznych wydarzeń.

Normandia
Autor/źródło: Pixabay.com, CC0

Skierował je na ręce biskupa diecezji Bayeux-Lisieux, bo to właśnie w rodzinnych stronach św. Teresy od Dzieciątka Jezus decydowały się wówczas losy II wojny światowej.

Papież zapewnia, że z wdzięcznością wspomina wszystkich żołnierzy, którzy przybywszy z wielu krajów, w  tym również z Francji, mieli odwagę włączyć się w walkę i poświęcić swe życie dla wolności i pokoju. „Nieskończenie miłosiernej miłości Pana powierzam miliony ofiar tej wojny” – napisał Papież. Przyznał, że w swej modlitwie nie zapomina również o tych, którzy walczyli po stronie niemieckiej, „posłuszni reżimowi, który kierował się zbrodniczą ideologią”.

Papież wskazuje też na wychowawczą rolę rocznicowych uroczystości. Ma nadzieję, że wszystkie pokolenia w Europie i na całym świecie, utwierdzą się w przekonaniu, że pokój opiera się na poszanowaniu każdego człowieka, prawa, dobra wspólnego, stworzenia i dziedzictwa moralnego, przekazanego przez minione pokolenia. Przesłanie z okazji 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii Franciszek kończy modlitwą, aby wszyscy budowali powszechne braterstwo i szerzyli kulturę spotkania i dialogu, otwartą na najmniejszych i ubogich.

źródło: vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, rocznica, żołnierze, II wojna światowa, przesłanie, historia, nazizm, Normandia, alianci