Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-10-30 09:54
AC / Krzysztof Bronk

Papież: dziennikarstwo to misja

W przesłaniu do włoskiej agencji SIR Papież Franciszek wskazuje na potrzebę wierności prawdzie. Jest to najlepsze lekarstwo na zjawisko fake newsów.

Autor/źródło: Pixabay, Skitterphoto, licencja: CC0

Dziennikarstwo to nie tylko wykonywanie jakiegoś zawodu, lecz misja. Najważniejsza nie jest szybkość przekazywania informacji czy ich wpływ na odbiorcę, lecz osoba – przypomina Papież Franciszek w przesłaniu do agencji prasowej włoskiego episkopatu. W tych dniach przypada 30. rocznica jej powstania.

Franciszek z uznaniem wyraża się o specyficznym modelu agencji SIR, która opiera się na sieci tygodników diecezjalnych. Dzięki temu ma ona bezpośredni dostęp do całego terytorium Włoch i może rzetelnie informować o wydarzeniach lokalnych. Papież przypomina, że terytorium to nie tylko pewien obszar, ale przede wszystkim zamieszkujący go ludzie. Za przykładem tygodników diecezjalnych nadal udzielajcie głosu tym, którzy go nie mają, a światłem waszych informacji rozjaśniajcie wszystkie peryferie – napisał Ojciec Święty.

Papież przestrzega też przed fałszywymi wiadomościami. Podkreśla, że zawsze trzeba trzymać się prawdy. Jest to najlepsze antidotum na zjawisko fake news – dodaje Ojciec Święty.

źródło: vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, misja, media, dziennikarstwo, prawda, fake news, agencja SIR, agencja prasowa