Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-01-07 14:37
AC / Radio Watykańskie

Papież: pamiętać o dacie chrztu, wtedy staliśmy się dziećmi Bożymi

Nie zapominajmy o swoim chrzcie, bo to może doprowadzić do uważania go jedynie za wydarzenie z przeszłości – zachęcał Franciszek w czasie rozważania przed modlitwą „Anioł Pański”.

Autor/źródło: Agnieszka Czylok, CC BY

Przypomniał, że chrzest udzielany przez Jana nad Jordanem był chrztem pokuty. Przyjmujący go pragnęli oczyszczenia oraz zobowiązywali się do rozpoczęcia nowego życia.

„Rozumiemy zatem wielką pokorę Jezusa, Tego, który nie miał grzechu, kiedy stanął w kolejce razem z pokutującymi, wmieszany pośród nich, aby przyjąć chrzest w rzece. Czyniąc tak, ukazał to, co świętowaliśmy w Boże Narodzenie: gotowość Jezusa, aby zanurzyć się w rzekę ludzkości, aby wziąć na siebie niedociągnięcia i słabości ludzi, aby dzielić ich pragnienie wyzwolenia i przezwyciężenia tego wszystkiego, co oddala od Boga i czyni obcym dla braci. Podobnie jak w Betlejem, tak nad brzegiem Jordanu Bóg dochowuje obietnicy, że weźmie na siebie losy człowieka, a Jezus jest tego namacalnym i ostatecznym znakiem” – powiedział Ojciec Święty.  

Następnie Papież zauważył, że kiedy Jezus wychodził z wody to zstąpił na Niego Duch Święty, który jest sprawcą chrztu zarówno Jezusowego, jak i naszego. To Duch otwiera nasze serca na prawdę i prowadzi nas na drodze miłości. On także przekazuje nam czułe przebaczenia Ojca. Jest bowiem Jego darem.

Franciszek podkreślił także potrzebę pamiętania o dacie swojego chrztu.

„Święto chrztu Jezusa zaprasza każdego chrześcijanina do pamięci o swoim chrzcie. Nie mogę wam zadać pytania, czy pamiętacie dzień swojego chrztu ponieważ w większości byliście wtedy dziećmi, podobnie jak i ja. Byliśmy ochrzczeni jako małe dzieci. Ale zadam wam inne pytanie: znacie datę swojego chrztu, znacie dzień, kiedy byliście ochrzczeni? Niech każdy pomyśli. I jeżeli nie znacie tej daty, albo ją zapomnieliście, to gdy wrócicie do domu zapytajcie mamy, babci, dziadka, rodziców chrzestnych: który to był dzień? I o tej dacie zawsze powinniśmy pamiętać ponieważ to data naszego święta, kiedy staliśmy się dziećmi Bożymi, to dzień, w którym Ojciec dał nam Ducha Świętego, który umacnia nas na naszej drodze, dzień wielkiego przebaczenia. Nie zapomnijcie: jaka jest data mojego chrztu?” – pytał Franciszek.

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” Papież podzielił się radością z faktu udzielenia dziś rano, grupie małych dzieci, sakramentu chrztu. „Nad nimi, jak i nad wszystkimi innymi dziećmi, które niedawno zostały ochrzczone – powiedział Papież - przyzywam matczynego wstawiennictwa Matki Boga, aby wsparte przykładem swoich rodziców i rodziców chrzestnich, mogły wzrastać jako uczniowie Pana”.

pp/rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, Anioł Pański, chrzest, chrześcijaństwo