Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-09-10 09:06
Anna Bajon / Beata Zajączkowska

Papież przy grobie „apostoła jedności”

Mauritius jest wyspą zróżnicowaną religijnie i kulturowo, jednak nie było na niej nigdy większych konfliktów międzyreligijnyc. To zasługa „apostoła jedności”, jak Maurytyjczycy nazywają bł. ojca Jacquesa Désiré Lavala. Przy jego grobie Franciszek modlił się o pokój i braterstwo.

Autor/źródło: wikimedia commons, Sblaval, CC 2.5

Papież przybył na Mauritius w rocznicę śmierci bł. Lavala, kiedy lokalny Kościół obchodzi wspomnienie tego błogosławionego misjonarza. „Jego postać jest wciąż bardzo żywa, a przesłanie nad wyraz aktualne. Bł. Laval jest ważnym punktem odniesienie dla przedstawicieli różnych religii” – mówi Radiu Watykańskiemu o. Tadeusz Kud, ze Zgromadzenia Ducha Świętego, który na wyspie pracuje już 24 lata. Należy on do tego samego zgromadzenia, co apostoł Mauritiusa.

    “Kościół na Mauritiusie jest wspólnotą mniejszościową, zdecydowaną większość stanowią wyznawcy hinduizmu, który panuje na wyspie. Żyjemy jednak w zgodzie z wszystkimi religiami, które istnieją na Mauritiusie. Jest to pokłosie życia i nauczania bł. Lavala, który nazywany jest «apostołem zgody, miłości i pojednania» - mówi papieskiej rozgłośni o. Kud. – Przybył on na wyspę w 1841 r. i całe swe życie poświęcił służbie Maurytyjczykom. Mieszkańcy wyspy szczycą się nim, wciąż jest dla nich bardzo ważny. Praktycznie codziennie do jego grobu udają się pielgrzymi różnych religii, prosząc o wstawiennictwo przed Bogiem. Spodziewamy się, że z tego miejsca Papież skieruje przede wszystkim przesłanie pokoju dla wyspy, a przez nas dla całego świata.”

Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, Mauritius