Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-03-22 12:43
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież przyjął rezygnację ks. Dario Eduardo Viganò

Jak podaje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, Ojciec Święty przyjął rezygnację ks. Dario Eduardo Viganò z funkcji prefekta Sekretariatu Komunikacji.

Autor/źródło: photogenica.pl

Do czasu mianowania następcy Sekretariatem Komunikacji kieruje jej sekretarz ks. Lucio Adrián Ruiz.

Opublikowano też dwa listy, ks. Viganò i Papieża. Wyjaśniając motywy swej dymisji, włoski prałat nawiązuje do licznych polemik, które wywołały ostatnio jego poczynania. Dotyczą one przede wszystkim sposobu, w jaki były prefekt sekretariatu posłużył się listem Benedykta XVI w promocji serii książek o teologii Papieża Franciszka. Ks. Viganò podkreśla, że nie chce, aby jego osoba opóźniała, szkodziła czy wręcz blokowała reformy watykańskich mediów. 

Odpisując na ten list, Franciszek stwierdza, że po ostatnich spotkaniach z ks. Viganò, jak również po długiej refleksji i uważnym rozważeniu przedstawionej przez niego motywacji zgadza się na jego wycofanie z kierownictwa dykasterii i nie bez oporów przyjmuje jego dymisję. Prosi go zarazem, by nadal pozostał w sekretariacie jako asesor i współpracował z nowym prefektem w reformie watykańskich mediów.

Franciszek z uznaniem wyraża się o zaangażowaniu ks. Viganò w jego dotychczasową posługę, która pokazała, że reforma Kościoła to nie przede wszystkim kwestia organizacji, lecz ducha służby. Papież dziękuje też byłemu prefektowi za pokorę i głębokie czucie z Kościołem.

kb/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, media watykańskie, Sekretariat Komunikacji, ks. Dario Eduardo Viganò