Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-10-26 11:07
S. Zielińska / Krzysztof Ołdakowski SJ

Papież spotkał się z głową Kościoła Ormiańskiego

Spotkanie Papieża Franciszka z Katolikosem Karekinem II stanowiło zwieńczenie wizyty głowy Kościoła Ormiańskiego we Włoszech, która rozpoczęła się w Mediolanie z okazji 60-lecia obecności ormiańskiej w tym mieście.

Katolikos Karekin II
Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena publiczna

Spotkanie obu hierarchów stanowiło okazję do umocnienia przyjaźni, jaka łączy Kościół katolicki z Apostolskim Kościołem Ormiańskim.

Widzialnym symbolem tego związku jest statua św. Grzegorza z Nareku w Ogrodach Watykańskich, podarowana przez prezydenta Armenii i poświęcona przez Papieża 5 kwietnia tego roku. To kolejny symboliczny znak, jak powiedziano we wspólnej deklaracji Papieża Franciszka i Katolikosa Karekina II podczas podróży Ojca Świętego do Armenii, że więcej rzeczy nas łączy, niż dzieli.

Mówiąc o wspólnocie Ormian Katolikos podkreślał podczas swojego pobytu we Włoszech, że naród ten w ciągu wieków był poddany wielu próbom i przeciwnościom. Przetrwał ludobójstwo oraz wygnanie. Ale pozostał w każdym miejscu stróżem wiary, niezależnie od doznawanych udręk. Historia Armenii jest bardzo zakorzeniona w chrześcijaństwie, a najstarsze księgi kościelne są częścią tożsamości narodowej.

Apostolski Kościół Ormiański należy do najstarszych w całym chrześcijaństwie, stanowi cząstkę Prawosławnych Kościołów Wschodnich. Liczy około 9 milionów członków. Nie dzielą go z Kościołem Katolickim żadne różnice doktrynalne poza brakiem pełnej jedności z Rzymem.


Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Armenia, papież Franciszek, ekumenizm, Ormianie, Katolikos Karekin II, Apostolski Kościół Ormiański