Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-05-23 09:45
Anna Bajon / Beata Zajączkowska

Papież zachęcił do modlitwy za katolików w Chinach

Ojciec Święty wyraził bliskość z katolikami w Chinach, którzy pośród codziennych trudów i prób trwają w wierze. Papież mówił o tym na audiencji ogólnej przypominając, że w najbliższy piątek obchodzony jest dzień szczególnej modlitwy całego Kościoła za katolików chińskich.

Autor/źródło: ek-s, licencja: CC BY

Dzień ten ustanowiony został w 2007 r. przez Benedykta XVI i tradycyjnie obchodzony jest w przypadające 24 maja święto Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. W Chinach szczególnie czczona jest ona w maryjnym sanktuarium w Szeszan, w pobliżu Szanghaju.

Apel o modlitwę w intencji chińskich katolików

“Ta sposobna okazja pozwala mi wyrazić szczególną bliskość i miłość wszystkim katolikom w Chinach, którzy pośród codziennych trudów i prób trwają w wierze, nadziei i miłości – mówił Franciszek. – Umiłowani wierni w Chinach, niech nasza Niebieska Matka pomoże wam wszystkim być świadkami miłości i braterstwa, zachowując was zawsze zjednoczonych w komunii Kościoła powszechnego. Modlę się za was i wam błogosławię.”

Sytuacja Kościoła w Chinach wciąż jest bardzo trudna mimo porozumienia podpisanego w ub.r. przez Watykan z komunistycznymi władzami m.in. w sprawie mianowania biskupów. Wciąż napływają informacje o prześladowaniu chrześcijan. Niszczone są kolejne świątynie, krzyże i inne miejsca kultu. Urząd ds. wyznań zakazał m.in. wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim. Chiny wciąż znajdują się w czołówce państw, w których najbardziej łamana jest wolność religijna. 

Światowy Dzień Modlitw za Kościół z Chinach ustanowił Benedykt XVI w swym liście „do biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, do wiernych Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej” z 27 maja 2007. Papież wyraził w nim uznanie i wdzięczność za mężne trwanie w wierze, mimo wielu trudności i podziałów, stwarzanych w większości przez władze. We wspomnianym liście Benedykt XVI wezwał do pojednania pomiędzy Kościołem mającym mandat komunistycznych władz i tym podziemnym, który dochowuje większej wierności papieżowi.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, Chiny, katolicy w Chinach