Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-02-12 10:44
S. Zielińska / KAI

Pijarski Synod Młodych przed Synodem Biskupów

Spotkania duszpasterzy z młodzieżą pijarską, ankiety i dyskusje, modlitwa i wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego złożą się na Pijarski Synod Młodych, którego owoce mają wesprzeć przygotowania do październikowego Synodu Biskupów.

Autor/źródło: Pixabay, licencja: CC0

„Jesteśmy przyzwyczajeni, żeby do młodzieży mówić, rzadziej, żeby młodzieży słuchać. Cudownie się stało, że papież Franciszek, prowadzony swoją intuicją, zaprasza młodych do podzielenia się swoim doświadczeniem wiary, szukania w życiu woli Bożej. Cudownie zwłaszcza dla nas pijarów, bo my od 400 lat młodzieżą się zajmujemy” - mówi o. Tomasz Abramowicz SP, odpowiedzialny za Pijarski Synod Młodych w polskiej prowincji zakonu.

Pijarski Synod Młodych będzie przebiegał w kilku etapach. Do końca kwietnia we wszystkich duszpasterstwach prowadzonych przez pijarów - szkołach, parafiach - odbędą się synody lokalne. W niektórych ośrodkach będzie to kilka spotkań (np. w liceum pijarskim w Krakowie będą to trzy spotkania synodalne), w innych - jedno. „Wszystko zależy od zaangażowania młodzieży czy duszpasterzy” - mówi o. Abramowicz .

Na tym etapie pijarzy stawiają na głęboką modlitwę z prośbą do Ducha Świętego, żeby przemówił przez młodych ludzi i uwrażliwił ich, że duszpasterstwo, przeżywanie codzienności z Panem Bogiem, rozeznawanie powołania, to ważne tematy. „W wyniku dyskusji i pracy w grupach będziemy próbowali usłyszeć to, co Duch Święty mówi do nas przez młodzież – co mówi nam pijarom, nam Kościołowi, nam dorosłym” - dodaje o. Abramowicz.

Przygotowaniem do synodów lokalnych jest także ankieta przeznaczona dla młodzieży pijarskiej w wieku 16-30 lat. Można ją wypełnić za pośrednictwem elektronicznego formularza dostępnego na stronie www.pijarskisynod.pl.

Przedstawiciele lokalnych synodów w dniach 1-3 maja spotkają w Warszawie na synodzie prowincjalnym, gdzie będą starali się odpowiedzieć na pytania: czego potrzebuje młodzież, co może dać Kościołowi i co Kościół może dać młodzieży.

Kolejny etap do synod okręgu (Polska należy do okręgu „Europa”), na którym spotkają się przedstawiciela kilku prowincji pijarskich. „Owocami z naszych synodów chcemy podzielić się z komisją przygotowującą synod Kościoła. Chcemy, żeby głos młodzieży pijarskiej wybrzmiał na Synodzie Biskupów” - zapowiada o. Abramowicz.

Synod Biskupów odbędzie się w Rzymie w październiku, ale pijarzy chcą nieco wydłużyć proces synodalny. Kiedy będzie już wydana adhortacja posynodalna pijarzy zaproszą młodzież ze swoich duszpasterstw do Rzymu, by rozważać Słowo Boże, spotkać się w międzynarodowym gronie i zastanowić się, jak dokonać recepcji wskazówek, które synod zostawi całemu Kościołowi.

„Pracując na co dzień z młodzieżą mamy dużo okazji, żeby do młodzieży mówić. Teraz, motywowani przez papieża Franciszka, chcemy młodych posłuchać – zwłaszcza w kwestii synodalnych zagadnień, czyli wiary, przeżywania codzienności, odkrywanie powołania” - mówi o. Abramowicz.

Pijarski Synod Młodych będzie przebiegał pod hasłem „Z Tobą +”. „Z Tobą” używa się w wielu wyrażeniach, w których młodzież zaprasza siebie nawzajem do zabawy, do przyjaźni, do wzięcia udziału w jakimś wydarzeniu, a przede wszystkim, żeby pójść drogą Chrystusa, żeby zrobić coś dla kogoś innego, żeby poświęcić się jakiejś sprawie, którą dostrzegamy w naszym otoczeniu” - wyjaśnia o. Francisco Anaya Walker SP, asystent generała zakonu na Amerykę.

 Znak „+” to z kolei zaproszenie do radości i nadziei. „Mamy już dosyć pesymizmu. Używamy tego znaku, bo chcemy zaprosić młodych, spośród których, każdy jest inny. A ponadto znak ten przypomina coś, co nas łączy – krzyż Chrystusa” - dodaje o. Walker.

XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów zaplanowano od 3 do 28 października 2018 r. Temat synodu to „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

pra / Warszawa


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: młodzież, powołanie, pijarzy, rozeznanie powołania, synod o młodzieży, Pijarski Synod Młodych