Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-12-30 12:40
MG / caritas.pl

Podsumowanie akcji "Polska pomaga"

Końcowy etap kampanii "Polska pomaga" miał miejsce w Centrum Charytatywnym im. Jana Pawła II w Olsztynie

Autor/źródło: caritas.pl

Polska jest piękniejsza, niż nam się wydaje – uważa dziennikarz i publicysta Jan Pospieszalski, który w ramach wspólnej akcji Caritas i TVP prowadził przez cztery niedziele adwentu telewizyjne relacje ukazujące dzieła Caritas i zaangażowanie Polaków w działalność dobroczynną.


– Dla mnie jako dziennikarza to olbrzymie wyzwanie i nauka. Jeżdżąc po Polsce byliśmy w Sanoku, Piekoszowie pod Kielcami, Parczewie na pograniczu Podlasia i Lubelszczyzny – wszędzie widzę otwarte serca, zaangażowanych ludzi. Polska jest piękniejsza, niż nam się wydaje. Obserwujemy kłótnie w studiach telewizyjnych i często ginie nam z oczu to, co jest najistotniejsze – że na co dzień jest wiele dobra, empatii, że ludzie uruchamiają w sobie ogromne pokłady współczucia, troski, czułości, pamięci o tych najbardziej potrzebujących – podkreśla red. Pospieszalski.


W ostatnią przedświąteczną niedzielę centrum wydarzeń kampanii „Polska pomaga” było Archidiecezjalne Centrum Charytatywne im. Jana Pawła II w Olsztynie. To miejsce, gdzie pomoc znajdują m.in. osoby bezdomne.


– Tu je karmimy, ubieramy, tu mogą się umyć. To także pomoc psychologiczna, prawna, pomoc osobom starszym (wizyty wolontariuszy, pomoc żywnościowa). To również pomoc dzieciom, szczególnie chorym: hospicjum domowe i wielki projekt – powstające, pierwsze w województwie warmińsko-mazurskim, hospicjum stacjonarne dla dzieci – tak o misji olsztyńskiego Centrum oraz o działalności Caritas Archidiecezji Warmińskiej opowiada jej dyrektor, ks. Paweł Zięba.


Z nami pomagasz sąsiadom


Dwa dni przed Wigilią Bożego Narodzenia Centrum Charytatywne im. Jana Pawła II w Olsztynie tętniło życiem. Wolontariusze przygotowywali świąteczne paczki dla potrzebujących i pisali listy do osób samotnych.


– Dzięki Caritas możemy pomóc tym osobom, które są najbliżej nas, bo pomagamy sąsiadom. Jest to możliwe dzięki parafialnym zespołom i szkolnym kołom Caritas, bo oni wiedzą, kto jest najbardziej potrzebujący. Oprócz niesienia pomocy na skalę ogólnopolską i pomocy zagranicznej, przede wszystkim pomagasz swoim najbliższym: tym, którzy są tak blisko, a czasem, zamknięci w czterech ścianach, potrzebują twojej pomocy miłości i wsparcia – tak do włączenia się w działania Caritas zachęcał ks. Zięba. A telewizyjne relacje ukazywały różnorodność tych działań oraz przykłady ilustrujące ich skuteczność.


Widzowie TVP mieli okazję zobaczyć między innymi, jak wykorzystywane są fundusze przekazywane na realizację programu „Skrzydła”, pozwalającego uzdolnionej młodzieży na rozwijanie talentów.


    – Dzięki programowi stypendialnemu mogłem szlifować swoje umiejętności na wielu kursach i warsztatach muzycznych i prezentować je na konkursach w kraju i za granicą – opowiadał Stanisław Dołgań – młody ale już utytułowany puzonista.


W ostatniej tegorocznej odsłonie kampanii „Polska pomaga” zaprezentowano także działalność Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień Metanoia w Czarnej Białostockiej oraz akcję „Pusta choinka” prowadzoną w tym roku już po raz dziewiąty przez Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej wraz z Polskim Radiem Koszalin. W ramach akcji koszalinianie zamiast ubierać… rozbierają ustawioną w centrum miasta choinkę, zdejmując z niej bombki z marzeniami dzieci, które zostaną spełnione dzięki darczyńcom.


Wykorzystać czas przemiany


Kampania „Polska pomaga” pozwala też na nagłośnienie historii konkretnych osób korzystających z pomocy Caritas w zbieraniu funduszy na kosztowne leczenie. Jedną z takich osób jest 5-letnia Kasia, której można pomóc za pośrednictwem portalu crowdfudingowego UratujeCie.pl. Kasi potrzebna jest skomplikowana operacja nóżek – dziewczynka urodziła się z rzadką chorobą genetyczną, dysplazją diastroficzną. Bez operacji jest skazana na poruszanie się w ortezach, lub nawet na wózku inwalidzkim. Inną podopieczną, do której wsparcia szczególnie zachęca Caritas Archidiecezji Warmińskiej, jest 3-letnia Małgosia wymagająca operacji serca (szczegóły na facebookowym profilu Hospicjum Domowego Caritas w Olsztynie).


Relacje nadawane z Olsztyna i innych miejsc w Polsce zakończyły 22 grudnia tegoroczną edycję kampanii „Polska pomaga”, ale Caritas nie ustaje w niesieniu pomocy. Symbolem tej pomocy, szczególnie obecnym w naszej świadomości w okresie świątecznym, jest świeca Caritas, rozprowadzana w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Towarzyszyła ona także kolejnym odsłonom kampanii „Polska pomaga”.


– Niech blask tej świecy będzie płomieniem betlejemskiej gwiazdy, która rozprasza wszystkie mroki naszych niedoskonałości, grzechów, błędów. To czas wewnętrznej przemiany, życzę wszystkim i sobie również, abyśmy potrafili z niej skorzystać – powiedział na zakończenie kampanii Jan Pospieszalski.


Partnerem kampanii był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Caritas, działalność charytatywna, pomoc, Olsztyn, Polska pomaga