Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-12-05 12:12
S. Zielińska / archwwa.pl

Rada Duszpasterska Archidiecezji Warszawskiej o młodzieży

„Duszpasterstwo młodzieży czasów cyfrowej transformacji” to tytuł spotkania Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Warszawskiej, która obradowała o młodzieży i duszpasterstwie w świecie nowych mediów.

Autor/źródło: Pixabay, StockSnap, licencja: CC0

"W głównej mierze zwrócono uwagę na szanse dla duszpasterstw i konkretną rolę, którą Kościół musi spełniać" - mówił po spotkaniu Rady Duszpasterstwa ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej.

Kard. Kazimierz Nycz wyjaśnił, że na taki temat naprowadziła jedna z debat Dziedzińca Dialogu, „Człowiek 2.0”, która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik, jak również podczas listopadowych obrad w Rzymie Papieskiej Komisji ds Kultury. „Truizmem jest powiedzieć, że większość informacji młodzież czerpie z internetu. Kto ma dziś większy wpływ na młodzież? Czy dawne autorytety, czy też nowe: blogerzy i youtuberzy?” 

Do dyskusji wprowadzili prof. Marek Niezgódka, wykładowca informatyki, oraz fizyk, prof. Krzysztof Meissner.

„Wnioski, które można sformułować po obradach Rady Duszpasterskiej, to oczywiście i te negatywne, pokazujące zagrożenie, jakie niesie za sobą uzależnienie behawioralne od technologii, informacji, jak również negatywne zmiany, które w naturalny sposób wynikają z nadchodzącego przełomu o charakterze cywilizacyjnym” – relacjonował ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej.

„Jednak w głównej mierze zwrócono uwagę na szanse dla duszpasterstw i konkretną rolę, którą Kościół musi spełniać – dodał rzecznik archidiecezji. – Chodzi przede wszystkim o szeroko pojętą edukację medialną, skierowaną nie tylko do młodzieży, ale przede wszystkim do rodziców, nie ograniczająca się do edukacji o charakterze technologicznym, lecz pogłębiania zdolności krytycznego wyboru. A duszpasterstwo młodzieży czasu cyfrowej transformacji to nie tylko konieczność, ale i niezwykła szansa dla duszpasterzy”.

Podkreślono także konieczność wzmacniania tzw. Mediów refleksyjnych oraz istnienia małych rzeczywistych grup duszpasterskich, które otwierają możliwość rzeczywistego kontaktu.

Rada Duszpasterska Archidiecezji Warszawskiej przy kard. Kazimierzu Nyczu w obecnej kadencji 2013-2018 składa się z 29 osób. Członkami wchodzącymi z urzędu w skład tego grona są trzej biskupi pomocniczy, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego, kanclerz oraz dyrektorzy wydziałów duszpasterstwa rodzin i duszpasterstwa dzieci i młodzieży w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

Ponadto z nominacji kard. Nycza w skład rady wchodzą jeszcze 22 osoby: 4 księży w tym dwóch zakonnych: jezuita i dominikanin, 15 świeckich w tym dwa małżeństwa oraz 3 siostry zakonne.

archwwa.pl


Podziel się tym materiałem z innymi: