Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-11-15 14:44
S. Zielińska / KAI

USA: biskupi podsumowali ankietę przed synodem o młodzieży

Kościół ma utalentowanych liderów, którzy dokonują niesamowitych rzeczy, mając do dyspozycji ograniczone środki - mówił przewodniczący episkopatu Stanów Zjednoczonych kard. Daniel DiNardo.

Autor/źródło: Pixabay, Mikali, licencja: CC0

Kard. Daniel DiNardo, podsumował wyniki ankiet i konsultacji przeprowadzonych w USA przed przyszłorocznym Synodem Biskupów o młodzieży. W wypełnienie przygotowanego przez Stolicę Apostolską kwestionariusza zaangażowali się młodzi i księża w ponad 100 amerykańskich diecezjach oraz 25 ruchach i wspólnotach.

Podczas dorocznej, jesiennej sesji plenarnej Konferencji Katolickich Biskupów Stanów Zjednoczonych w Baltimore, przewodniczący amerykańskiego episkopatu, kard. Daniel DiNardo zaprezentował wyniki presynodalnych ankiet i konsultacji, przeprowadzonych w diecezjach i wspólnotach na prośbę watykańskiego Sekretariatu Synodu Biskupów.

Omawiając wyniki badań przypomniał, że poznanie potrzeb i doświadczeń młodych ludzi, to dla Kościoła wielkie i ważne wyzwanie, tym bardziej, że młodzież, to różnorodna grupa, w której znajdują się zarówno uczniowie, studenci, jak i dorośli ludzie w wieku post-akademickim.

Relacjonując wypowiedzi ankietowanych, hierarcha podkreślił, że młodzi ludzie są dziś zdezorientowani i często nie wiedzą do kogo się zwrócić z prośbą o radę czy konsultacje. Nie czują też, by Kościół towarzyszył im w chwilach zmagań i wątpliwości. Zaznaczył też, że wyniki ankiet pokazują rosnącą świadomość wyzwań, z jakimi dziś zmagają się młodzi m.in. niestabilności finansowej oraz nadużyć narkotyków i alkoholu.

Kard. DiNardo zwrócił uwagę, że ankiety pokazały także pozytywne aspekty, m.in. wzrost wiary wśród młodych ludzi, zwłaszcza gimnazjalistów i licealistów, którzy rozważają także wybór kapłaństwa albo życia zakonnego. Dużo większym wyzwaniem pozostaje natomiast kontakt ze studentami.

"Należy wykonać wielką pracę na rzecz promowania powołania do życia zakonnego i szerzej: do świętości" - mówił kard. DiNardo.

Nawiązując sytuacji młodych, którzy są z dala od wspólnoty katolickiej i którzy znajdują się w grupach mniejszości etnicznych i narodowych, kard. DiNardo zwrócił uwagę, że potrzeba większych kompetencji i większego zaangażowania Kościoła w docieraniu do tych osób. Podkreślił to także kard. William Levada, emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Młodzi, którzy nie identyfikują się z katolicyzmem, ani innymi wyznaniami, stają się coraz bardziej obojętni wobec spraw wiary - mówił kard. Levada.

Kard. DiNardo podziękował młodym ludziom, którzy włączają się w życie Kościoła, za ich entuzjazm i zaangażowanie. Podkreślił, że Kościół ma "utalentowanych liderów, którzy dokonują niesamowitych rzeczy, mając do dyspozycji ograniczone środki". Zapewnił, że wyniki ankiet i doświadczenia, którymi podzielili się młodzi ludzie, zostaną przekazane do Watykanu.

W zbieranie opinii zaangażowani byli młodzi i kapłani z ponad 100 amerykańskich diecezji i 25 wspólnot, a także dwaj hierarchowie, którzy, z ramienia episkopatu Stanów Zjednoczonych, wezmą udział w Synodzie Biskupów: kard. Joseph Tobin z Newark i arcybiskup Filadelfii Charles Chaput. Przed rozpoczęciem obrad synodalnych, do Rzymu pojedzie także troje młodych Amerykanów, którzy wezmą udział w międzynarodowym spotkaniu młodzieży.

XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt. "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania" odbędzie się w październiku przyszłego roku w Rzymie z udziałem biskupów z całego świata.

abd (KAI) / CRUX / CNA / Baltimore


Podziel się tym materiałem z innymi: