Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-12-05 11:42
AC / Radio Watykańskie

USA: Fundusz Solidarności dla Kościoła w Afryce

To inicjatywa, która jest odpowiedzią na apel św. Jana Pawła II zawarty w adhortacji apostolskiej „Kościół w Afryce”.

Autor/źródło: Pixabay, etinosa_yvonne, licencja: CC0

„Afryka musi zmierzyć się z problemami socjalnymi i gospodarczymi, które są wynikiem ogromnego zadłużenia, epidemii, skrajnego ubóstwa i politycznych zawirowań. Pomimo tych wyzwań, Kościół w Afryce w ostatnich 30 latach potroił liczbę swoich wiernych. Tym niemniej trudno utrzymać mu ten wzrost i swój  duszpasterski dynamizm” – stwierdzili biskupi amerykańscy prezentując projekt Funduszu Solidarności dla Kościoła w Afryce.

Chodzi o inicjatywę, która jest odpowiedzią na apel św. Jana Pawła II zawarty w adhortacji apostolskiej „Kościół w Afryce”. Fundusz ten będzie finansował projekty duszpasterskie takie jak programy ewangelizacyjne, szkoły oraz formację duchowieństwa i jego świeckich współpracowników.

Jednym z dofinansowanych projektów jest Centrum Naomi w mieście Kisantu w Republice Demokratycznej Konga. Żyje w nim wielu uchodźców i migrantów, którzy uciekli przed konfliktami. Stąd centrum ma się zająć przede wszystkim formacją młodych migrantów i kobiet analfabetek, która pomoże im w dążeniu do godniejszego życia.

Republika Demokratyczna Konga pomimo wielu bogatych złóż mineralnych jest jednym z najbiedniejszych krajów świata. Wielu ludzi nie ma dostępu do pitnej wody, odpowiednich urządzeń sanitarnych czy opieki zdrowotnej. Poziom analfabetyzmu jest wysoki i w głównej mierze dotyczy kobiet.

pp/rv, fides


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: USA, Kościół, Afryka, pomoc, Republika Demokratyczna Konga, Fundusz Solidarności, Kościół w Afryce