Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-01-04 08:49
AC / Paweł Pasierbek SJ

W Amazonii mówi się 240 językami

ONZ ogłosił rok 2019 Międzynarodowym Rokiem Języków Tubylczych. Do wyjątkowych miejsc na kuli ziemskiej, gdzie zachowało się wiele języków tubylczych należy Amazonia.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Zanik pewnej kultury może być równie albo jeszcze bardziej poważny jak wyginięcie gatunku zwierząt lub roślin. (…) W tym kontekście konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na wspólnoty rdzennych mieszkańców z ich tradycjami kulturowymi – napisał Papież Franciszek w encyklice Laudato sí. Do bardzo ważnych elementów w ochronie i zachowaniu ich tradycji należy dbałość o język. Rok 2019 ONZ ogłosił więc Międzynarodowym Rokiem Języków Tubylczych.

W uzasadnieniu swej decyzji ONZ stwierdza, że języki są podstawowym elementem w ochronie praw człowieka, w budowaniu pokoju i promocji rozwoju, gwarantując różnorodność kulturową i dialog międzykulturowy.

Do wyjątkowych miejsc na kuli ziemskiej, gdzie zachowało się wiele języków tubylczych należy Amazonia. Mówi o tym wieloletni misjonarz w brazylijskiej części tej krainy o. Dario Bossi, włoski kombonianin.

W Amazonii używa się wielu języków

- Rok 2019 został poświęcony językom ludów tubylczych. Język to kultura, to wizja świata, to kanał kontaktu z Bogiem, to patrymonium poznawania tradycji, a także wyraz głębokiej integracji z naturą. Szczególnie jest to widoczne wśród ludów tubylczych, które są grupami najbardziej dziś prześladowanymi i marignalizowanymi - uważa o. Bossi. - W Amazonii żyje około 3 mln rdzennych mieszkańców, około 390 ludów i 240 żywych języków. W wielu miejscach w Ameryce Łacińskiej egzystencja ludów tubylczych jest zagrożona. Dotyczy to dziś szczególne Brazylii, Chile i Argentyny.

O. Bossi przypomniał także wielkie zaangażowanie Kościoła w ochronę tych ludów i ich kultury. Na szczególną uwagę zasługują tutaj inicjatywy Papieża Franciszka. W czasie pielgrzymki do Peru spotkał się z przedstawicielami plemion amazońskich w Puerto Maldonado. W słowie pozdrowienia, które skierowali do niego zaznaczyli, że bardzo pragną, aby ich dzieci uczyły się i studiowały. Jednocześnie dodali, że nie chcą, aby szkoły likwidowały ich tradycje, języki, nie chcą także zapominać o swej wielowiekowej mądrości, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Natomiast w czasie wizyty w stanie Chapas w Meksyku Papież prosił rdzennych mieszkańców o przebaczenie i oficjalnie zatwierdził tłumaczenie Biblii na tamtejsze języki lokalne.

Ważnym wydarzeniem w upominaniu się o prawa tubylców będzie także specjalny Synod Biuskupów poświęcony Amazonii, który odbędzie się w październiku tego roku.

źródło: vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: ONZ, kultura, Amazonia, ludność rdzenna, Międzynarodowy Rok Języków Tubylczych