Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-05-23 10:30
Anna Bajon / Paweł Pasierbek SJ

Wielki mistrz zakonu maltańskiego: odnowić i pogłębić misję zakonu

Nowy wielki mistrz zakonu maltańskiego zwrócił uwagę na potrzebę pogłębienia i odnowienia przesłania, które niesie ze sobą hasło zakonu oraz na rolę ich obecności w miejscach doświadczających kryzysów humanitarnych.

Bardziej dziś, niż kiedykolwiek mamy obowiązek odnowienia i pogłębienia przesłania, które niesie ze sobą hasło naszego zakonu: Obrona wiary oraz służba ubogim i cierpiącym (Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum) – powiedział nowo wybrany wielki mistrz zakonu maltańskiego. Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto przyznał, że czuje wielką odpowiedzialność, która została złożona na jego barki. Wynika to m.in. z faktu, iż pełnienie tego zadania jest dożywotnie i obejmuje swoim zasięgiem cały świat.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego mówił o wyzwaniach, jakie stoją obecnie przed zakonem maltańskim.

    “Żyjemy w epoce niepokoju i niepewności. Nasza misja służenia biednym i chorym jest więc coraz bardziej złożona. Dotarcie do miejsc objętych kryzysem jest często bardzo trudne, a nawet niemożliwe, stąd jednym z naszych zadań jest dostosowanie naszej sieci pomocowej do szybko zmieniających się warunków. Jesteśmy świadkami systematycznego łamania międzynarodowych praw humanitarnych. Szkoły, kościoły, szpitale stają się obiektami działań wojennych i jeżeli sto lat temu większość ofiar konfliktów zbrojnych stanowili żołnierze, to teraz są nimi cywile: kobiety i dzieci w pierwszym rzędzie – powiedział Radiu Watykańskiemu wielki mistrz zakonu maltańskiego. – Nasza sieć dyplomatyczna – to ważne, gdyż dla nas ma ona wymiar dyplomatyczny, a nie polityczny – jest czymś fundamentalnym, aby zagwarantować możliwość dotarcia do miejsc, gdzie jest kryzys, by dostarczyć pomoc i opiekę ludom, które cierpią. W związku z tym pragnę podkreślić, że kiedy mówimy o opiece odnosi się to nie tylko do potrzeb medycznych, ale także do wsparcia psychologicznego i duchowego, które często bywa spychane na drugi plan, a dla nas pozostaje czymś podstawowym w poszanowaniu godności każdego człowieka.”


Giacomo Dalla Torre wskazał także na wielki rozwój zakonu w ostatnich latach. Jeszcze w 1961 r. utrzymywał on relacje dyplomatyczne z 25 krajami, dziś jest ich już ponad 100. Zakon maltański obecny jest w 120 krajach świata na 5 kontynentach. W jego działalność jest zaangażowanych ponad 130 tys. członków wolontariuszy i pracowników.

Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Zakon Maltański, Giacomo Dalla Torre, Obrona wiary, służba ubogim i cierpiącym