Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-04-19 15:30
ek / Krzysztof Ołdakowski SJ

Wielki Piątek z Franciszkiem

Przeżywamy dzisiaj Wielki Piątek. Kościoły milczą, w liturgii nie ma śpiewu, ani muzyki, nie odprawia się Mszy.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews/episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Cała przestrzeń przeznaczona jest na rozważanie męki i śmierci Chrystusa. Wobec tej tajemnicy upadamy na twarz oraz z uszanowaniem całujemy krzyż – znak miłości i zbawienia.

Zgodnie z tradycją w bazylice watykańskiej Papież Franciszek przewodniczy popołudniowej Liturgii Męki Pańskiej, na której homilię głosi kaznodzieja Domu Papieskiego.

Natomiast wieczorem w rzymskim Koloseum przewodniczy Drodze Krzyżowej. Autorką tegorocznych rozważań jest włoska misjonarka, s. Eugenia Bonetti, a w ich centrum stoją kobiety i współcześni niewolnicy. Misjonarka wyznaje, że w przygotowaniu tekstów towarzyszyła jej wrażliwość serca matki, która cierpi z powodu bólu zadawanego dziecku. Stąd też udzieliła głosu ofiarom handlu ludźmi, szczególnie kobietom, którym pomaga wraz z kierowanym przez nią stowarzyszeniem „Nigdy więcej niewolnicami” i z którymi dzieli ich drogę na Kalwarię.

Z okazji Paschy żydowskiej Franciszek przekazał życzenia głównemu rabinowi Rzymu Riccardo di Segni. Czytamy w nich m.in. „Niech Bóg miłosierdzia towarzyszy wam swoim błogosławieństwem i udzieli daru pokoju i zgody. Obyśmy odnowili przy okazji tego radosnego święta relacje przyjaźni oraz wspólne zaangażowanie na rzecz najbardziej potrzebujących w naszym społeczeństwie”. Rabin Di Segni odwzajemnił się życząc Papieżowi radości, pogody ducha i zdrowia oraz umocnienia relacji przyjaźni i współpracy.

Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, Droga Krzyżowa, Wielki Piątek, Koloseum, Triduum Paschalne