Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-08-28 11:17
Agnieszka Lis / ks. kan. Łukasz Żurawski

XX Rocznica Koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie

„Nie wolno milczeć wobec zła. Zło trzeba nazywać po imieniu. Trzeba upominać błądzących braci i siostry. Trzeba się za nich modlić. Trzeba za nich przepraszać i wynagradzać Bogu i Matce Najświętszej.” ~ mówił w homilii bp Stanisław Napierała,

XX Rocznica Koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia
Autor/źródło: http://www.radiorodzina.kalisz.pl/

który przewodniczył  Pontyfikalnej Sumie Odpustowej i dziękczynnej za tegoroczne plony podczas dożynek diecezjalno ~ powiatowych w Lutogniewie. Uroczystość połączono z dziękczynieniem za XX Rocznicę Koronacji Obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia od wczesnego rana przybywali pielgrzymi w pieszych i autokarowych pielgrzymkach wraz ze swoimi duszpasterzami z terenu całej diecezji kaliskiej. Przed Eucharystią biskup kaliski Edward Janiak obejrzał wieńce dożynkowe przywiezione przez delegacje rolników z trzydziestu trzech dekanatów diecezji kaliskiej. Biskup podziwiał trud pracy, który rolnicy włożyli w przygotowanie wieńców. Mszy świętej dziękczynnej przewodniczył pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała. Wraz z Nim modlili się biskup kaliski Edward Janiak, ks. kan. Łukasz Żurawski, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie. W swoim słowie biskup kaliski wspominał, że 20 lat temu jako biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej uczestniczył w uroczystości koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia. „Księże Biskupie Stanisławie to Twoim staraniem te korony otrzymała wtedy Matka Boża.” ~ powiedział biskup kaliski Edward Janiak.

Po Eucharystii starostowie dożynek: Monika i Karol Grzeszczyk z Rudy w gminie Zduny oraz starostowie pomocniczy Agnieszka Kaj i Jan Jaskuła z Lutogniewa oraz Małgorzata Ziętek z Fijałowa i Bronisław Koncewicz z Długołęki w gminie Kobylin złożyli bochen chleba na ręce biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, kustosza Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie ks. kan. Łukasza Żurawskiego i starosty krotoszyńskiego Stanisława Szczotki. W swoim wystąpieniu biskup kaliski prosił, aby młode pokolenia uczyć miłości do ziemi: „Dzisiaj trzeba mówić dzieciom i wnukom o przodkach. Trzeba uczyć miłości do ojczyzny. Dzisiaj, kiedy jesteśmy w Europie i napływają do nas te wszystkie trendy, również negatywne to bardzo ważne jest, aby pielęgnować wiarę, uczyć modlitwy. W tej wielkiej Europie jesteśmy taką gwiazdą nadziei tradycji, świętości, miłości do Kościoła i ojczyzny.”.

W godzinach popołudniowych odbył się przejazd i zaprzęgów konnych w ramach X Pielgrzymki Konnej, która wraz V Pielgrzymką Motocyklową uczestniczyła Eucharystii odprawionej przez ks. Mirosława Ziembińskiego. Paradą motocyklową uczestnicy pielgrzymki podziękowali za tak piękne kolejne już spotkanie. Główne uroczystości odpustowe zakończyły się nabożeństwem różańcowym i Apelem Jasnogórskim.


Podziel się tym materiałem z innymi: